Man har i det lokale netmedie ”TjekFredensborg” i september og oktober 2025 kunnet læse to interviews om et forventet stenrev i Øresund ud for Nivå. Steffen Slot, journalist, stifter og ansvarshavende redaktør på TjekFredensborg har interviewet Jacob Brick, skuespiller, lystfisker og stenrevs-entusiast.
Vi har at gøre dels med stenfiskeri i eller ud for Fredensborg Kommune og dels med genskabelsen af mindst et stenrev i Øresund. Disse lokalhistorier planlægger vi at få en aften ud af i form af en samtale mellem de to nævnte herrer i august/september 2026. Datoen er endnu ikke fastlagt, men vil blive annonceret senere.
Er der medlemmer, der ved noget om stenfiskeriet i Øresund og eventuelt også om anvendelsen af de fiskede sten, hører vi meget gerne nærmere. Skriv til bestyrelsesmedlem Aksel Bjørke: aksel.bjorke@gmail.com.
